Tylko bank ujmie w kosztach umorzony kredyt
Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonej części wierzytelności (kredytu bankowego), jeżeli umarzającym jest podmiot, który ją nabył od pośrednika.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 września 2020 r. (II FSK 2712/19), podtrzymując stanowisko WSA w Łodzi (I SA/Łd 243/19).
Skarżący niebędący bankiem, w przeszłości nabył w ramach prowadzonej działalności zabezpieczoną hipotecznie wierzytelność pieniężną z tytułu kredytu bankowego wobec spółki X w upadłości układowej. Wierzytelność powstała wskutek udzielenia dłużnikowi kredytu przez bank, a następnie została zbyta odpłatnie pośrednikowi zajmującemu się obrotem wierzytelnościami, który z kolei zbył ją na rzecz skarżącego. Przejęcie wskazanego majątku, na którym była ustanowiona hipoteka, częściowo zaspokoiło wierzytelność skarżącego, a w pozostałej części wierzytelność wobec dłużnika została umorzona.
Postępowanie upadłościowe wobec dłużnika rozpoczęło się w 2014 r., więc zdaniem skarżącego w tej sytuacji powinien znaleźć zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 43 lit. b ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Przepis ten, zdaniem skarżącego, nie wymaga bowiem, aby do umorzenia wierzytelności doszło w banku i nie ogranicza możliwości zaliczenia umorzonych wierzytelności kredytowych do kosztów od tego, czy samego umorzenia dokonuje bank czy inny podmiot. Stanowiło to podstawę złożonego przez skarżącego wniosku o wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta